Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Nedir?

"Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve işyeri hekimleri,A,B veya C sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları ve sağlık personellerine sahip olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen birimi ifade eder. "

Harita Bilgisi

 

 

  • İSG Haberler: Ev kazalarında her yıl 10 bin çocuk sakat kalıyor. (devamı)
  • İSG Haberler: Belgesiz İşçi çalıştıranlara ceza kapıda(devamı)
  • İSG Haberler:Tüm İşverenleri ilgilendiren İlkyardım Yönetmeliği Değişti (devamı)

Ev kazalarında her yıl 10 bin çocuk sakat kalıyor

Perşembe, 26 Kasım 2015 12:28

Özellikle okul çağı gelmemiş çocuklar tüm günü evde geçirmektedir. Zamanın çoğunu oyun oynamak ve yeni şeyler keşfetmekle geçiren çocuklarımız ebeveynlerinin kontrolünde bunları gerçekleştirmektedir. Fakat ebeveynler çoğu zaman kısa veya biraz daha uzun süreli şekilde çocuklarını yalnız bırakıp diğer odalara veya mutfağa geçebiliyor. İşte çocukların en çok kazaya uğradığı zamanlarda bu aralarda oluyor.

 

Bu gibi durumlarda ebeveynler inleme, çığlık veya cam kırılması gibi sesler duyduklarında kesinlikle sakin olmaları gerekmektedir. Gerçekleşen olaya soğukkanlılıkla müdahale etmelidir. Özellikle beyin ölümleri açısından ilk yardım ciddi derecede önemlidir. Bunun bilincinde hareket edilmeli ve buna göre müdahale etmelidir.

Bu olaylarda belirgin olarak gözüken başlıca kazalar, ütü masasının üzerinde unutulan ütü, kapağı açık unutulan çamaşır makinesi, ya da içi suyla doldurulmuş bir koca olabilir.

Araştırmalara göre özellikle evin en tehlikeli yerinin mutfak ve banyolar olduğu tespit edilmiştir. Kazaların her yıl 10 bin çocukta kalıcı hasar bıraktığı tespit edilmiştir.

Ev Kazalarının Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

 – Banyo yaptırırken çocuk yalnız bırakılmamalı.

- Çay, kahve gibi sıcak içecekler çocuğun eline verilmemeli.
- Ocakta bulunan tava, çaydanlık gibi eşyaların ocağın arka gözlerinde ve sapları uzak köşeye dönük – bakmasına dikkat edilmeli.
- Parlayıcı yakıtlar mümkün mertebe evde bulundurulmamalı, bulunması gerekiyorsa çocukların ulaşamayacağı yerde durmalı.
- Çocuğun bakımı esnasında (bez değiştirirken, kıyafet giydirirken vs.) sigara içilmemeli.
- Kibrit, çakmak gibi yakıcı aletler el atında bulundurulmamalı.
- Çocuğa sıcak ve ateş kavramları mutlaka öğretilmeli.
- Evde soba yanıyorsa etrafı mutlaka korkulukla çevrilmeli. Soba etrafında ayağın takılıp düşmesine neden olacak eşyalar, halı kıvrımları olmamalı.
- Prizler mutlaka kapatılmalı.
 -Açıkta kablo, kordon vs. bulundurulmamalı.

İlaçlar, evdeki çeşitli kimyasal maddeler (çamaşır suyu, ev temizlik maddeleri, böcek ilaçları vs.) çocukların erişemeyecekleri yerlerde, dolap içlerinde muhafaza edilmeli. Bu tip maddeler buzdolabı, fırın veya erzakların olduğu dolaplara yakın bulundurulmamalı.

Son Düzenlenme Perşembe, 26 Kasım 2015 12:51