Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Nedir?

"Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve işyeri hekimleri,A,B veya C sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları ve sağlık personellerine sahip olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen birimi ifade eder. "

Harita Bilgisi

 

 

  • İSG Haberler: Ev kazalarında her yıl 10 bin çocuk sakat kalıyor. (devamı)
  • İSG Haberler: Belgesiz İşçi çalıştıranlara ceza kapıda(devamı)
  • İSG Haberler:Tüm İşverenleri ilgilendiren İlkyardım Yönetmeliği Değişti (devamı)

Belgesiz İşçi çalıştıranlara ceza kapıda

Perşembe, 26 Kasım 2015 12:51

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işler kapsamındaki 40 mesleğe Meslekî Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. 25 Mayıs 2016’ya kadar belge almayanlara her bir çalışan için 500 TL para cezası kesilecek.

 

Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işler kapsamındaki 40 mesleğe Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Meslekî Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Tebliğin yayınlanmasından itibaren bir sene sonra belgesiz işçi çalıştıranlara ceza verilecek.

 

Tebliğ ile ile ilgili görüşlerini aktaran Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, Türkiye’deki iş kazalarının yüzde 8.7’sinin tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan inşaat sektöründe meydana geldiğini belirtiyor. Koloğlu, kazaların büyük kısmının yüksekten düşmeye bağlı olduğunu ve bunların yüzde 40-50 oranında ölümle sonuçlandığını aktarıyor.

 

Tebliğe uymayanlara para cezası

 

Tebliğ kapsamındaki 40 meslekte mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan işçi, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonunda çalıştırılamayacak. Bu sürenin sonu olan 25 Mayıs 2016’dan itibaren bu tebliğe aykırı olarak işçi çalıştıranlara Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 500 TL idari para cezası verilecek. Öte yandan MYK Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.

Bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayın.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4.htm

 

Son Düzenlenme Cuma, 27 Kasım 2015 08:06